„Jak zadbać o budżet domowy?”

Budżet domowy jest jednym z najważniejszych elementów codziennej rzeczywistości. Wpływy i wydatki są trudne do opanowania bez konkretnego planu. Badania pokazują, że kupujemy więcej niż potrzebujemy. Nie tylko żywność jest marnowana, ale zagracamy swoją przestrzeń dużą ilością tekstyliów, zamiast inwestować w dobrej jakości rzeczy. Wracając do budżetu, wydatki negatywnie odbijają się na budżecie domowym. O ile ubrania dla dziecka nie są kaprysem, to kolejny nowy zegarek może w perspektywie czasu okazać się zbędny, a godzinę zawsze sprawdzisz w telefonie.

Na co zwróćić uwagę?

Podstawą tworzenia budżetu domowego jest dokładne przeliczenie wydatków i podsumowanie wpływów. Nie bez znaczenia będą tu notatki i plan przeznaczania konkretnych kwot na konkretne cele. Nie mowa o tym, aby przeznaczyć całą kwotę na dany zakup, jeśli tak zaplanowaliśmy, aby nic nie zostało w ramach oszczędności. Mowa o tym, aby zachować umiar i analizować potrzeby, a na przyjemności, ekstra zakupy i wycieczki sukcesywnie odkładać pieniądze. Nawet te zaoszczędzone na konkretnych wydatkach. Jeśli zaplanujemy zakup samochodu za piętnaście tysięcy a kupimy go za dziesięć to warto pozostałą kwotę zachować a nie przeznaczyć na cele konsumpcyjne. Co więcej, warto pomyśleć o pomnożeniu oszczędności i zacząć inwestować. Jednak zanim zaczniesz, musisz posiąść wiedzę z tego zakresu. Nie musisz wydawać pieniędzy na kolejne kursy i uszczuplać swój budżet, bo ogólnodostępnej wiedzy znajdziesz sporo, chociażby w podcastach. Przyjdzie czas na wiedzę, za którą zapłacisz, jak już zaoszczędzisz jakieś pieniądze na ten cel.

Co jest najważniejsze przy tworzeniu budżetu domowego?

Zanim wydasz, zarób.

Postawa dobrego życia, które nas będzie satysfakcjonowało. Nie dają zadowolenia zakupy z karty kredytowej, z którą później walczysz spłacając ją ratami.

Kupuj dobrej jakości rzeczy, które będą służyć latami. Nie musisz od razu wydawać na to majątku, second-hand’y oferują szeroką gamę produktów, często w idealnym stanie i za grosze.

Zapisywanie wydatków jest najlepszym obrazem naszej konsumpcji i do późniejszego ustalenia planu oszczędnościowego mogą być niezbędne. Jest wiele rzeczy, które ludzie kupują do tzw.”szafki” i nie ma to realnego przełożenia ani na zadowolenie, ani na zyski.

Warto inwestować w siebie, w nowe umiejętności i rozwój osobisty. Tego nikt nie zabierze i na pewno nigdy nie straci to na wartości.

Minimum dziesięć procent wpływów odkładaj w ramach oszczędności. Unikniesz kredytu, jeśli zepsuje ci się lodówka. Tym samym dodatkowych kosztów z tym związanych.

Oszczędzaj na prezenty dla innych. W ciągu roku jest wiele okazji do świętowania, urodziny imieniny i warto mieć na to dodatkowy budżet z racji tego, że dawanie przynosi najwięcej satysfakcji. Psychologia już wielokrotnie udowodniła zasadność tej tezy.

Ochłoń albo skorzystaj z klimatyzacja Warszawa zanim kupisz kolejną niepotrzebną rzecz.

About the author