Jak wyjść z długów? Czy możliwa jest szybsza spłata kredytów?

Popadłeś w długi i nie widzisz drogi wyjścia? A może masz kredyty, spłacasz je, ale uwierają twoje myśli i chciałbyś się ich pozbyć? Wszystko jest możliwe. Jeśli masz spore zadłużenie, ale chęci do pracy zostały, to dasz radę. Trzeba tylko będzie pracować więcej i jak mawia Maciej Wieczorek z programu Biznes 2.0 na Youtube: „będziesz musiał żyć jak nikt inny, żeby później żyć jak nikt inny”. Może klimatyzacja Warszawa pozwoli ci ochłonąć.

Najpierw zacznij od podsumowania wszystkich swoich kredytów i zobowiązań. Jeżeli masz chwilówki i inne pożyczki, a nie masz na bieżącą spłatę, zawsze możesz spróbować zwrócić się do firmy pożyczkowej lub do banku o rozłożenie na części.

Poszukaj dodatkowej pracy. Nie ma lepszego rozwiązania. Skoro do tej pory twój budżet wyglądał tak, że więcej wydawałeś niż zarabiałeś, to teraz nadszedł czas, aby było odwrotnie. Nie ma pracy, która by hańbiła. Warto dokładnie przeszukać oferty i skupić się na spłacie zadłużeń.

Zawsze zaczynaj od opłat stałych a dopiero później przeznaczaj pieniądze na inne cele. Między innymi na spłatę zadłużeń. Nawet jeśli masz przysłowiowe grosze, to zbieraj a będą efekty.

Jeśli nie możesz zrezygnować z kart kredytowych z racji tego, że pozostaje na nich zadłużenie, schowaj je głęboko w szufladzie i z nich nie korzystaj. Skoro do tej pory nad tym nie panowałeś, to nie ma szans, aby teraz nie kusiły cię zakupy na kredyt. Możesz nawet je zablokowac. Najpierw zarób, potem wydaj.

Zacznij od spłat mniejszych kredytów. Z psychologicznego punktu widzenia da ci to więcej motywacji do dalszej walki o swoją przyszłość, bo będziesz szybko widział pierwsze efekty.

Kredyty konsolidacyjne nie są rozwiązaniem. Zwykle koszty dodatkowe zwiększają jeszcze bardziej zadłużenie. Unikaj takich rozwiązań.

Nie zadłużaj się wśród rodziny i przyjaciół. Możesz postarać się negocjować warunki spłaty z wierzycielami, nawet podpisanie ugody może być dobrym rozwiązaniem. Każdemu zależy, abyś finalnie spłacił swój dług, aniżeli całkowicie zaniechał tego.

Zapisuj wydatki i przychody, nawet w zwykłym arkuszu Excela. Nic tak nie motywuje, jak informacje czarno na białym.

Możesz ogłosić upadłość konsumencką. Jest to postępowanie sądowe i to już powszechny proceder radzenia sobie z pętlą zadłużenia.

Oszczędzaj, nawet niewielkie kwoty. Nie nagradzaj się za ciężką pracę. Przyjdzie czas na nagrody. Najpierw pozbądź się problemu. Nie kupuj zbędnych towarów, chociażby nowego zegarka, skoro godzinę możesz sprawdzić w telefonie. Telefon też nie musi być najnowszym modelem, skoro ze starszego wykonasz te same czynności. Sprawdź czy nie marnujesz żywności kupując za dużo.

Walcz o swoją przyszłość. Inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją. Naucz się czegoś nowego, daj sobie szansę na lepsze jutro. Wiedza zawsze się zwróci.

About the author